Напевно не знайдеться людини, яка не скористалася б можливістю взяти листок непрацездатності по догляду за дитиною. Адже коли малюк хворіє, його мама готова кинути все на світі, аби бути поруч і хоч якось полегшувати стан хворої дитини.
Одним із напрямів роботи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд) є фінансування листків непрацездатності по догляду за хворою дитиною до досягнення нею 14 років. Допомога призначається застрахованій особі (матері, батьку) комісією із соціального страхування (уповноваженим) з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше як за 14 календарих днів. А у разі, якщо дитина потребує стаціонарного лікування допомога призначається з першого дня за весь час перебування такої особи в стаціонарі разом з хворою дитиною.
Розмір допомоги залежить від страхового стажу:
60% середньої заробітної плати отримають застраховані особи, які мають страховий стаж до 5 років;
80% – які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
100% - які мають страховий стаж від понад 8 років.
Зустрічаються випадки, коли батько отримує листок непрацездатності по догляду за здоровою дитиною у той час коли мати за медичними висновками лікаря не в змозі здійснювати догляд. Такі випадки мають бути засвідчені документально, а саме довідкою з лікувального закладу, що засвідчує хворобу матері (необхідності догляду за другою хворою дитиною) із чітко зазначенним терміном лікування.
Допомога по догляду за дитиною не призначається у таких випадках:
- якщо застрахована особа перебувала у щорічній відпустці, відповідно період відпустки не продовжується на кількість днів хвороби дитини;
- за здоровою дитиною у період карантину;
- за хворою дитиною, стершою 14 років при стаціонарному лікуванні;
- якщо застрахована особа виявила бажання працювати, вийшла на роботу на неповний робочий день та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення.
Дані питання мають суворо контролюватися комісією із соціального страхування під час прийняття рішення щодо призначення допомоги або відмови у її призначенні.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” від 25.06.2014 року № 208 (набрала чинності з 01.07.2014 року) таке поняття як «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» відмінено, натомість, буде призначатися «допомога при народженні дитини». У зв’язку із внесеними змінами у випадку, якщо особа, якій призначено допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати, допомога буде виплачуватися до закінчення терміну її призначення.
Разом з тим, попри вищезазначені нормативні зміни, звертаємо увагу, що при вирішенні питання оплати листків непрацездатності по догляду за хворою дитиною (якщо дитині не виповнилося 3 роки) за рахунок коштів Фонду, комісії із соціального страхування варто керуватися наступним. У разі, якщо особа офіційно перервала відпустку для догляду за дитиною та працює, то вона має право на оплату листка непрацездатності по догляду. Якщо ж така особа вирішила працювати на умовах неповного робочого дня (тижня), продовжуючи перебувати у відпустці по догляду, листок непрацездатності не оплачується.

Спеціаліст 1-ї категорії Здолбунівської МВД РОВ ФСС з ТВП Олена Харчук